Síťové kabely, označované rovněž jako ethernetové kabely, slouží k propojení různých prvků počítačové sítě. Nejčastěji jde o ethernetový kabel s konektorem RJ-45, existují ale i jiné koncovky a rozdíly jsou rovněž ve skladbě vodičů uvnitř kabelu či v jeho rychlostní kategorii.
- Tomáš, redaktor Heureka.cz
- Doba čtení: 4 min.
Základní rozdělení síťových kabelů
Patch kabely
Síťové kabely opatřené koncovkami nazýváme Patch kabely. Dodávají se v různých délkách od několika desítek centimetrů až po desítky metrů. Jsou vhodné pro běžné běžné uživatele, kteří vědí, jak dlouhý kabel domů potřebují.
Připraveny k zapojení ihned po vybalení
Předem definované délky
Síťové kabely v metráži
Síťové kabely určené primárně pro profesionály, kteří se zabývají instalací počítačových sítí. Prodávají se v krabicích, uvnitř kterých je klubko kabelu o délce desítek nebo i stovek metrů.
Možnost ustřihnout libovolnou, i atypickou délku
Ustřihnutý kabel je nutno opatřit koncovkami
Důležité parametry síťových kabelů
Kategorie
LAN kabely lze rozdělit do několika kategorií z hlediska výkonosti. Kategorie (Cat5, Cat5E, Cat6, Cat6A nebo Cat7) můžeme chápat také jako generace kabelů.
CAT5 - Historická kategorie síťových kabelů (standard z roku 1995) s podporou protokolu 100BASE-T. Nyní je již nahrazena kategorií CAT5E. Jejich maximální přenosová rychlost je 100 Mb/s.
CAT5E - Síťový kabel CAT5E má stále nejvyšší zastoupení v domácnostech a nabízí nejlepší poměr ceny a výkonu. Podporuje protokoly 1000BASE-T a nižší. Dosáhne přenosové rychlosti až 1 Gb/s, je však potřeba celé šířky pásma, tj. 100 MHz. V případě mírného zarušení dojde k poklesu přenosové rychlosti. Pro běžné domácí použití je ale plně dostačující.
CAT6 - Ethernet kabel CAT6 má podporou protokolu 1000BASE-T a nižšího s rychlostí až 1 Gb/s a se šířkou pásma 250 MHz. Díky tomu CAT6 kabely dosáhnou plné přenosové rychlosti i v případě mírného rušení.
CAT6A - CAT6A Síťové kabely podporují protokoly 10GBASE-T a nižší. Nabízí tak přenosovou rychlosti až 10 Gb/s v šířce pásma 500 MHz. Výhodou kabelů CAT6A je vysoká odolnost vůči rušení nebo přeslechu z okolních kabelů.
CAT7 - Podpora protokolu 10GBASE-T a nižšího, přenosová rychlost až 10 Gb/s v šířce pásma 600 MHz, nejodolnější vůči okolnímu rušení.
Kategorie | Maximální přenosová rychlost | Šířka pásma |
---|---|---|
Cat5 | 100Mbps | 100 MHz |
Cat5e | 1 Gbps | 100 MHz |
Cat6 | 10 Gbps | 250 MHz |
Cat6a | 10 Gbps | 500 MHz |
Cat7 | 10 Gbps | 600 MHz |
Vnitřní uspořádání a stínění
Síťové kabely jsou obvykle tvořené z tzv. kroucených párů vodičů. Zpravidla se jedná o 4 páry, které jsou krouceny a zároveň výsledné kroucené páry jsou krouceny kolem sebe. Důvodem zakroucení vodičů je omezení rušení zvenčí. Pro eliminaci rušení jsou síťové kabely také v různé míře stíněny.
- UTP (Unshielded Twisted Pair) - nestíněné páry kroucených vodičů, tzv. kroucená dvoulinka. Hodí se pro menší vnitřní rozvody, kde nehrozí rušení. Celkem 8 vodičů rozdělených do 4 párů. Každý pár je mezi sebou po celé své délce pravidelně zakroucen.
- FTP (Foil Screened Twisted Pair) - páry kroucených vodičů stíněné fólií, jedna stínící vrstva společná pro všechny vodiče, kompromis mezi nízkou cenou UTP a vysokou úrovní stínění STP.
- STP - kabely mají stíněný každý pár vodičů zvlášť. Využívají se v místech s vysokou úrovní rušení.
Venkovní stínění
- U/ - nestíněno (Unshielded)
- F/ - stíněno fólií (Foil)
- S/ - stíněno drátěnou síťkou (Shielded)
UTP kabely (Unshielded Twisted Pair)
- U/UTP nestíněný pár, nestíněný kabel
- S/UTP nestíněný pár, stíněný kabel
- F/UTP nestíněný pár, kabel stíněný metalickou folií
FTP kabely (Folied Twisted Pair)
- U/FTP pár nestíněný metalickou folií, kabel stíněný metalickou folií
- S/FTP pár stíněný metalickou folií, stíněný kabel
- F/FTP pár stíněný metalickou folií, kabel stíněný metalickou folií
STP kabely (Shielded Twisted Pair)
- U/STP stíněný pár, nestíněný kabel
- S/STP stíněný pár, stíněný kabel
- F/STP stíněný pár, kabel stíněný metalickou folií
Nestíněné kabely jsou tenčí a flexibilnější, ale jejich větší ohebnost není radno zneužívat, protože se snadněji zlomí. Přiskřípnutý kabel pak může vykazovat chyby v přenosu nebo celkově nižší přenosovou rychlost. Jsou proto vhodné především pro připojení koncových zařízení.
Ploché provedení
Síťové kabely jsou k dostání v klasickém kruhovém průřezu, ale také v plochém provedení, kdy jsou jednotlivé páry vodičů namísto zakroucení uloženy vedle sebe. Toto řešení je obecně flexibilnější a snadno je schováte například za podlahovou lištu, pod práh nebo i pod koberec. Stejně tak může tento typ kabelů projít i přes dveře, za předpokladu, že je pod nimi alespoň malá mezera.
V nestíněné verzi jsou ploché LAN kabely jen asi šest milimetrů široké a nejvýše dva milimetry silné. Často však ploché LAN kabely mají propustnost jen 100 Mb/s.
Příslušenství
Časté dotazy
Existují případy, kdy jednoduše není možné ethernetový kabel zavést až na potřebné místo. Typicky při zavedení sítě do druhého patra domu, pokud nemáte v úmyslu vrtat díru do silného betonového stropu.
V takovém případě můžete využít bezdrátový Wi-Fi router, avšak ani Wi-Fi neprochází dobře skrze stropy, zejména v případě železobetonových je to opravdu problém.
Řešením je použití powerline adaptérů, které přenáší signál po celém domě skrze elektrické rozvody. Instalace powerline adaptérů je velmi snadná. Jeden z páru adaptérů připojíte síťovým kabelem k některému z LAN portů routeru a zapojíme jej do elektrické zásuvky. Pokud má powerline adaptér i průchozí elektrickou zásuvku, můžete do ní zapojit i samotný Wi-Fi router.
Powerline adaptér pak začne vysílat na frekvencích, které budou přenášeny elektrickou sítí po celém domě, aniž by ovlivňovaly schopnost sítě napájet elektrická zařízení. Druhý powerline adaptér poté zapojíte do zásuvky kdekoliv jinde v domě, tento adaptér signál demoduluje a odešle jej přes LAN rozhraní dále ke koncovému zařízení.
Ačkoliv se bezdrátové přenosy dat dnes neustále rozšiřují v mnoha případech je stále lepší kvůli vyšší stabilitě a rychlosti datových přenosů použít síťový kabel – například při hraní online her nebo streamování videa ve 4K rozlišení z NASu do Smart TV.
Pokud například potřebujete protáhnout síťový kabel skrze několik zdí, je vhodné použít samotný kabel bez koncovek a těmi kabel opatřit až po finálním uložení. Co k tomu budete potřebovat? Samozřejmě alespoň dva konektory RJ-45 a plastové krytky (návleky), které dosednou na správně umístěný konektor. Nejdůležitějším potřebným příslušenstvím jsou však krimpovací kleště.
Postup krimpování UTP kabelu na konektor RJ-45
- Na konec kabelu nasaďte plastovou krytku a následně z kabelu odstraŇte několik centimetrů izolace (bužírky).
- Pečlivě rozmotejte jednotlivé žíly kabelu a seřaďte je podle jasně daných barev normy T568B.
- Konce jednotlivých žil je nutné zarovnat a následně zkrátit tak, aby vyčnívaly jen na délku nasazovaného konektoru RJ-45.
- Konektor je třeba opatrně nasadit a žíly zatlačit až na konec konektoru.
- Nasazený konektor vložte do otvoru v krimpovacích kleštích a silně je zmáčkněte.
- Stejný postup opakujte i na druhé straně kabelu.
Na obou stranách kabelu je nutné dodržet barevné pořadí žil dle normy T568B.
Kromě nejpoužívanějšího konektoru RJ-45 se v praxi se můžete setkat ještě s malým konektorem typu RJ-11. Ten se používá pro ukončení telefonních linek a internetové připojení typu DSL. Tvořen je dvěma páry vodičů, přičemž pro přenos se využívá pouze jeden pár a druhý slouží jako rezerva.
Při zapojení konektoru RJ-11 je opět je nutné dbát na to, aby obě koncovky měly identicky poskládané barvy jednotlivých vodičů. Většina krimpovacích kleští pro konektory typu RJ-45 má i otvor na konektor RJ-11.